Speedlink Torid to wielofunkcyjny, bezprzewodowy pad  do PC oraz konsoli PlayStation 3. Co ciekawe wygląd oraz ergonomia przycisków nawiązuje do pada XBOX 360. Padł standardowo dotarł do mnie w pudełku, w którym znajdziemy: 

  • instrukcję obsługi
  • płytę CD ze sterownikami dla Windows 7,8 oraz XP.
  • kabel USB, do ładowania wewnętrznej baterii gamepada 
  • kostkę nano USB dzięki, której pad połączy się bezprzewodowo z PC oraz PS3. 

Po rozpakowaniu mamy wrażenie, że otrzymaliśmy XBOX 360 PAD rozstawienie klawiszy i ogólna stylistyka jest bliźniaczo podobna. Oczywiście wystepują pewne, różnice np. kolor (mój egzemplarz posiadał czarno-czerwoną kolorystykę). Torid nie posiada, również zamykanej kieszeni na baterie AA, na rzecz wbudowanego akumlatora. Wykonanie detali jest bardzo dobre, solidny plastik oraz zapewniające wygodę podczas grania gumowe wkładki. 

Ropoczęcie rozgrywki na PlayStation 3 jest banalnie proste, wystarczy podłączyć kostkę nano USB i już możemy cieszyć się z pada. Użytkownicy PC, muszą zainstalować sterowniki znajdujące się na dołączonej płycie CD aby korzystać z Torida. Wadą jest brak diody informującej o poziomie baterii, dioda miga w momencie bardzo niskiego stanu wbudowanej baterii. Oczywiście baterie ładujemy za pomocą dostarczonego kabla USB, ładować możemy tradycyjnie podczas rozgrywki, ładownanie trwa około 2H. 

Układ przycisków, również wzorowany jest na tych z XBOX 360. Z lewej strony na górze znajduje się analog a pod nim krzyżak. U góry znajdują się cztery przyciski A,X,B,Y, a pod nimi prawy analog. Na górnej krawędzi pada znajdują się tiggery o nazwach LB,RB,LT,RT. Po środku pada znajdują  się dwa przyciski: okrągły z logiem speedlink, który służy do uruchomienia pada, ale również zmiany układu z X-IMPUT ( technologia, którą wykorzystują nowsze gry) na Direct Input technologia pozwalająca grać w starsze gry)  oraz TURBO, który odpowiada za szybsze działanie klawiszy.

Czułość oraz dokładność analogów jest bardzo dobra, analogi sprawdzają się zarówno w grach wyścigowych oraz typu FPS, które wymagają dużej dokładności. Oczywiście pad posiada funkcję wibracji znaną z PlayStation 3. Zasięg jakim może pochwalić się Torid to 8m, połączenie nie jest zrywane i  w zupełności wystarcza. 

Czas działania baterii to około 10 godzin uważam, że jest to bardzo dobry czas pracy wbudowanego akumlatora. Czy wystarczający dla wszystkich?  Moim zdaniem zależy to od indywidualnych potrzeb.

Pad był przezemnie testowany zarówno na PC, z dużą przyjemnością i dokładnością rozgrywałem mecze w FIFA 15. Produkt testowałem, również  podczas gry w PlayStation 3 zarówno podczas zmagań na wyścigowym torze czy wojskowym poligonie Torid sprawdza się bardzo dobrze.

Podsumowując w tym segmencie cenowym jest to bez wątpienia najlepszy wybór dla każdego zapalonego gracza. Długi czas działania baterii oraz wysoka jakość wykonania pozwala cieszyć się z rozgrywki każdemu. W tej chwili produkt dostępny jest w cenach od 90 do 130zł, drugiego tak wygodnego pada z precyzyjnie działającymi przyciskami  nie znajdziecie serdecznie POLECAM. Na koniec chciałbym podziękować firmie Speedlink.com za dostarczenie egzemplarzu do testów.