Karta, przynajmniej na Windows 10, instaluje się sama. System dociąga sterowniki i wszystko gra i buczy. Kontrolę nad kartą sprawujemy za pomocą przycisków umiejscowionych na jednym z boków.

Przyciski mamy trzy, nie licząc gałki głośności.

Scout to w sumie prosty i logiczny trik, efekt mający nam ułatwić granie na słuch, który moglibyśmy osiągnąć korektorem, ale wyprowadzenie go w formie pojedynczej funkcji z dedykowanym przyciskiem jest praktyce  sporym ułatwieniem.

SBX profile, to przełączanie się pomiędzy trzema wybranymi w sterownikach profilami - np. gra, muzyka, film. Przyciskając przycisk zauważymy, że zmienia się podświetlenie 1,2,3 - profili.

Natomiast przełącznik gain L-H. (podbicie/wzmocnienie) to  rzecz, która może być przydatna przy słuchawkach o co bardziej wymagających przetwornikach. Dla ustawienia L, gain wynosi do 5 dB i odpowiada słuchawkom o oporze od 32 do 150 Ohm. W trybie H, wartość wzmocnienia rośnie do 15 dB i zakresu 150-600 Ohm.

Ale, jak to zazwyczaj bywa, wiecej możliwości mamy po ściągnięciu oryginalnych sterowników Creative, które są dużo bardziej rozbudowane, a co najważniejsze dla cs'owców, mają profil do ich gry, jak i wiele innych profili. Przyciskami będziemy mogli przełączać się pomiędzy tylko trzema wybranymi. A zatem zobaczmy co ma do zaoferowania panel Creative zwany BlasterX Acoustic Engine Pro.

Wybranie profilu zaowocuje natychmiastową zmianą w zakładce Acoustic Engine - to takie zobrazowanie. Pewne funkcje są włączane inne wyłączane i dostrajane.

W tym oknie możemy sprawdzić przykładowe ustawienia dźwięków audio z gier, filmów lub muzyki, a suwakami dostosować do własnych potrzeb wartości Surroundu (dźwięk przestrzenny), Crystalizera, Basów, Smart Volume oraz Dialog Plus.

  • SBX Pro Studio Surround™ sprawi, że usłyszysz dźwięki dobiegające ze wszystkich stron.
  • SBX Pro Studio Crystalizer™ koryguje dźwięk poprzez przywracanie niskich i wysokich częstotliwości utraconych w procesie kompresji.
  • SBX Pro Studio Bass™ uzupełnia brakujące tony o niskiej częstotliwości, zapewniając lepszy efekt.
  • SBX Pro Studio Smart Volume™ zapewnia stały poziom głośności, aby zapobiec gwałtownym zmianom głośności muzyki i filmów.
  • SBX Pro Studio Dialog Plus™ koryguje głosy w filmach i grach, aby odbiorca mógł słyszeć rozmowy na tle innych dźwięków i zewnętrznego szumu.

Korektor, jak korektor, choć zabawa nim w zasadzie potrafi wprowadzać zniekształcenia, więc lepiej zdać się na predefiniowane utawienia.

Scout mode - Czy to działa?

A tak działa VoiceFx

Karta, jak twierdzą fachowcy, niestety nie wspiera dźwięku wielokanałowego widocznego na ostatnich kartach sterownika - to karta 2.0. Widoczna w zakładce funkcja to jedynie wirtualizacja efektu przestrzennego 5.1 / 7.1. Karta natywnie nie wspiera takiego sygnału, ale go emuluje.