QPAD MK-80 był klawiaturą, w której zastosowano złącze PS2 - wtedy jeszcze problemem były blokujące się klawisze przy wciśnietej ich większej ilości - zwanych przez jednych NKRO - N-Key Rollover, a innych anti-ghosting - minimum 3 naciśnięte klawisze (choć jest między nimi pewna różnica - w uproszczeniu NKRO można nacisnąć ileś klawiszy -n- bez blokowania się klawiatury - tu wszystkie, zaś anti-gosting to zdolność do właściwego rozpoznawania naciśniętych naraz wielu klawiszy).

#test i wyjasnienie zjawiska ghostingu

Złącze PS2 nie miało tej wady. Obecnie problem innych złącz i ilości naciśniętych naraz klawiszy został rozwiązany, przynajmniej w klawiszach gamingowych, a podstawowym złączem jest USB i takie i tylko takie znajdziemy w Strike Battle.

Oczywiście teraz klawiszy do naciskania mamy mniej (nie ma numerycznej), ale wraz z klawiszem funkcyjnym, znanym nam choćby z laptopów - klawisz Fn - tu oznaczonym logiem Ozone - pozwolono nam zablokować klawisz Windows, przy przechodzeniu w tryb Game Mode (Fn+print screen), co może się przydać, choć osobiście nigdy mi się nie przytrafiło wyjść do pulpitu przez przypadkowe naciśnięcie tego klawisza. Prostszym rozwiązaniem jest przeniesienie klawisza Windows na prawą stronę - najwięcej wszak działamy podczas grania lewą ręką.

Kombinacją klawisza funkcyjnego Fn (Ozone) i Scroll Lock możemy zmienić natężenie świecenia.

Patrząc dalej - dwa pierwsze przyciski funkcyjne F1-F2 w zestawieniu z klawiszem Ozone (Fn) mogą służyć do zmniejszania lub zwiększania czasu reakcji klawiszy (1 ms, 2 ms, 4 ms, 8 ms, 12 ms, 14 ms lub 16 ms) dwa następne F3-F4 regulacji częstotliwości odświeżania portu USB (125 Hz , 250 Hz, 500 Hz lub 1000 Hz). To rozbicie wydaje się jednak być dosyć dziwne, bowiem dotąd mówiło się o standardowym działaniu - 125 Hz dawało czas rekacji 8 ms, 250 Hz = 4 ms, 500 Hz = 2 ms i 1000 Hz pozwalało uzyskać największą prędkość = 1 ms. Liczyła się szybkość, oczywiście możemy lepiej dopasować, spersonalizować klawiaturę pod nasze możliwości i potrzeby, ale chyba nikt nie będzie chciał grać wolniej. 

Pod kolejnymi klawiszami mamy funkcje multimedialne, zaś pod Insert, Home, Page Up, Page Down, Delete oraz End przypisano funkcje tworzenia makr - nigdy nie korzystałem z makr ani w przypadku myszy ani klawiatury, stąd nie dowiecie się ode mnie ani słowa na ten temat, jednak w wielu omówieniach zobaczyć można, jak ta funkcja działa, lub powinna działać.

Wszystko to, nie licząc makr, możemy zrobić w locie, tylko przy pomocy klawiszy - sprzętowo, bez udziału dodatkowego oprogramowania, czyli sterowników (w założeniu).

Wygoda i szybkość działania takich rozwiązań jest niepodważalna, niestety, nie mamy kontroli nad tym, co i jak przycisnęliśmy/zmieniliśmy, a przynajmniej nie mamy w modelu, który dostałem. Nie wiemy, czy się coś zmieniło, czy nie, możemy sobie co najwyżej ponaciskać to i owo.

Dotyczy to tylko kilku funkcji, o czym poniżej, cała część multimedialna (F5-F12) działa bez zarzutu.

W teorii powinny nam działać w locie zmiany takich funkcji, jak zmiana czasu rekacji klawiszy, oraz częstotliwości odświeżania portu USB, czyli klawisze oznaczone F1-F2 i F3-F4, ale możemy naciskać ile chcemy, nic się niestety nie zmienia i nie wiemy, czy się zmienia? Powinno to się nam pokazać w sterownikach, ale zmiana, lub próba zmiany nie skutkuje zmianą tych opcji w sterownikach. Dotyczy to również funkcji Game Mode. A zatem naciskamy, ale w sterownikach zostaje po staremu. A przecież miało to działać w locie. 

Gorzej, że nacisnąłem klawisze podczas gry chcąc włączyć opcję Game Mode - odpowiedni klawisz zaświecił, klawisz Windows został wyłączony i przestała również działać niemal cała klawiatura! Pomogło dopiero całkowite wyłączenie panelu sterowników i włączenie go na nowo. 

 

Funkcje zmieniają się, gdy przestawimy odpowiednie zakładki w sterownikach, zapiszemy, ale gdy przeniesiemy klawiaturę do innego komputera wszystko jest jak było na starcie - otrzymujemy defaultowe ustawienia (defaultowe sterowników) - które wynoszą 250 Hz i 8 ms, choć defaultowa częstotliwość portu USB w komputerach wynosi 125 Hz i 8 ms.

Bez sterowników nie zmienimy nic i to jest minus. Sporo firm przyzwyczaiło już nas do bardzo wygodnej i "bezsoftware'owej" obsługi swych produktów, jednym, czy dwoma klawiszami. Będziemy jeszcze chcieli wyjaśnić ten problem z producentem i z pewnością spodziewajcie się update w tej kwestii.

Myszka, której używam nie ma tego problemu, zmieniając częstotliwość mogę ją sprawdzić, a przenosząc myszkę do innego komputera mam już wszystko zmienione i zapamiętane. Raz i koniec.

Podobnie zachowuje się klawisz Game Mode, z nim jest o tyle gorzej, że raz działa, raz nie, a zaznaczone ma raz jedno raz drugie. Bez sterowników również się nie obejdzie.

Problemem jest również zmierzenie tego w przypadku klawiatury. jedyny program, który mierzy prędkośc klawiatury pokazuje zupełnie coś innego.

#zna ktoś inny miernik?